Држава почива на просвети, 2023
полиптих, целина од 6 радова, укупне величине 230 х 135 цм
(странице књига, тонирани рамови, вунена чоја)

Композиција интерпретира један од радова који су чинили истоимену амбијенталну уметничку интервенцију у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“ у Београду, у оквиру 59. Октобарског салона – Београдског бијенала 2022. године. Тада су за ову групацију авиона искоришћене вертикалне огласне витрине улазног ходника библиотеке. Авиончиће од испресавијаних листова књига правили су студенти одсека Примењено вајарство ФПУ током уметничке акције која је изведена заједно са визуелном уметницом Александром Здравковић. Странице књига су припремљене за рециклажу, физички нису цепане.

Рад критички сагледава савремени однос државе и друштва према образовању кроз различите уметничке форме у site specific поставци, која нас усмерава ка питањима: Које вредности данас владају? Зашто деца читају све мање? Верујемо ли и даље у њихове могућности и потенцијале? У основи уметничког поигравања крије се брига и позив, првенствено упућен држави и школству, на преиспитивање стратегија и дугорочног квалитета образовања, као и на одговорност просвете и културе уопште.

 

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о откопу: III-30-197/18.10.2023.
Инвентарски број: 190
Фото: љубазношћу уметнице

О АУТОРКИ:

Милица Црнобрња Вукадиновић (1975, Београд, Србија) је дипломирала, магистрирала и одбранила докторски уметнички пројекат на Факултету ликовних уметности у Београду. Дипломирала је и на Академији Српске православне цркве за уметности и конзервацију у Београду. Активно излаже на самосталним и групним изложбама, радови јој се налазе у бројним колекцијама у земљи и иностранству. Више пута је награђивана за свој ликовни рад. На Факултету примењених уметности у Београду ради као професор уже уметничке области Цртање и Сликање.
micikato-art.blogspot.com

„Уметнички опуси Милице Црнобрње Вукадиновић су дефинисани постепеним и врло доследним истраживањима медија, техника, материјала, формата кроз које уметница идејно развија и елаборира своја ликовна дела. Од цртежа, веза, колажа, фотографије, видеа, од минијатура до великих и комплексних site specific и амбијенталних радова Милица примењује широки спектар приступа и израза у визуелним промишљањима и интерпретацијама њених главних мотивских и тематских преокупација, а то су простори и контексти непосредних животних и свакодневних окружења. Сагледавајући их у неким малим предметним садржајима, динамици, порецима и законитостима њихових појавности уметница у оквиру формалних и композиционих решења нуди један крајње суптилан, интиман поглед и коментар на наше колективне искуствености и доживљаје све сложеније и перцепцијски захтевније реалности. У пажљивом споју и садејству изабраног медија, поступака, процедура, квалитативних, естетских и симболичких потенцијала материјала Миличини радови, у интеракцији са излагачким местом, спацијалним и значењским предодређењима која га дефинишу, добијају додатну концепцијску продубљеност и рафинираност ликовне опсервације и њених даљих, могућих тумачења.“

Мирослав Карић, кустос и историчар уметности