Полигон, 2022
инсталација, колаж
променљиве димензије

Полигон инсталација се састоји од колажа насталих интуитивним приступом и методом слободних асоцијација. Кроз захватање слика из штампаних медија, истражује се однос визуелног искуства са језиком и потенцијал алтернативне приче. У збрци пукотина, фрагмената и слојева, искачу неочекиване подударности и невидљиви процеси који инспиришу за комплексније доживљавање света и вредновање скривених детаља.

Полигон за показне вежбе

Ако стварност посматрамо као полигон који је направљен по мери забављачке и војне индустрије, медијски простор резервисан за културу намерно се даје неинвентивним људима који тапкају у месту и декоришу некрофилну садашњост. Они се ником не обраћају, не значе ништа и немају критички однос према суштинским проблемима. То растерује и понижава људе, и на овом полигону је изгубљен смисао. У таквом распореду стварности опортунистичка логика ради механички, као на траци и у сталној је потрази за новим изворима престижа и шока. Оваква забава, која је део културулошког стања намењена је малограђанској публици и медиокритетима из бранше, задуженим за теоретско покриће и замагљивање економских интереса и скоро је без икаквог људског и критичког садржаја.

Рад Полигон Шејме Фере је ангажован и подразумева радикалну субјективност. То значи бити људско биће које нешто осећа и не припада капиталистичкој стварности усамљеног и уплашеног човека. Кроз лични став, демистификује потрошачки свет спектакла кроз одбачене предмете и успомене, и даје могућност за обнову комуникације. Развија своју инсталацију кроз приче о нашем фрагментираном трајању и знању о траговима савременог друштва.

Својим уметничким интегритетом Шејма Фере показује да је најважнији појединац и његова лична порука. Све остало је политичка манипулација изграђена из охолости, себичности и подчињавања, која представља структуру потрошачког друштва.

Из радости, наслућујем да њен рад указује на освешћеност према егзистенцијалним моделима данашњег доба и проналажење начина да се живи ван тих модела. Срећа је слобода. Ако човек има среће да буде слободан, онда је и жив.

Сашa Стојановић, ликовни уметник
Текст за каталог 59. Октобарског салона

 

 

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о откопу: III-30-188/11.10.2023.
Инвентарски број: 188
Фото: поставка 59. Октобраски салон, Немања Кнежевић, љубазношћу уметнице

О АУТОРКИ:

Шејма Фере (1981, Београд) је дипломирала сликарство и графику. Од 2004. приредила преко 30 самосталних изложби и учествовала на више од 150 колективних изложби у земљи и иностранству, на којима је представила радове у различитим медијима (колажи, цртежи, анимације, инсталације,графике). Добитница је Награде Коларчеве задужбине за најбољу изложбу, 2019; Посебног признања за слику Оназис Фондације (Onassis Foundation), 2006; Откупне награде Бијенала у Вила Нова Сервеира (Vila Nova de Cerveira), 2007; финалискиња Награде Гуаш Коранти (Guasch Coranty Foundation), 2015. Чланица је УЛУС-а од 2005. са статусом самосталне уметнице. Живи у Београду.
www.sejma.jimdofree.com