ДЕЈАН МАРКОВИЋ (1983)
Shapes of Things Before My Eyes, 2017
4-канални видео, боја (ХД), звук, 4 траке (стерео)
37’, loop
eдиција: 5 + 1АП
Shapes of Things Before My Eyes, 2017
4-канални видео, боја (ХД), звук, 4 траке (стерео)
37’, loop
eдиција: 5 + 1АП
Рад је настао у сарадњи са Природњачким музејом, Универзалног музеја Јоанеум (Joanneum) у Грацу; Институтом за софтверску технологију, Институт за компјутерску графику и вид, Институтом за савремену уметност, Технолошког универзитета у Грацу и Музејом савремене уметности Београду. Први пут је био приказан на Марковићевој самосталној изложби „State of Nature“ у Салону Музеја савремене уметности у Београду 2017. године.
Од самог почетка 21. века, војска, владе и приватне компаније масовно користе специјалне машине за спасавање, надзор и убијање. Почевши од уклањања граната у БиХ и првих употреба у Ираку и Авганистану, глобална примена рапидно расте. Развој вештачке интелигенције учинио је ове машине способним за самосталну навигацију, извођење задатака и доношење одлука са високим степеном аутономије. Видео рад је снимљен очима робота за спасавање, „Вовбагера“ (Wowbagger), развијеног на одељењу за роботику Технолошког универзитета у Грацу. Названо по чувеном бесмртном лику из Дагласа Адамовог „Аутостоперског водича кроз галаксију“, беспилотно возило је освојило неколико међународних награда на такмичењима за роботска спашавања. За потребе овог видео рада, „Вовбагер“ је путовао (полу)аутономно кроз депо Природњачког музеја, обимног архива артефаката природе старог преко 200 година. Ова збирка је истовремено и лабораторија у којој рестауратори/ке и истраживачи/це свакодневно раде, али и сведочанство научне визије савременог друштва као константног процеса конструисања слике природе. Са свим својим сензорима (електромагнетним, хемијским, гасним, температурним), диверзним камерама (широкоугаоним, зум, 3Д, инфрацрвеним, ноћним видом) и ласерским скенерима, робот открива, учи, бележи и дефинише поље свог деловања. Машина без људи и простор без живота се непрестано суочавају са апокалиптичном сликом људске конструкције света.
Камера: Спасилачки робот „Вовбагер“ (Wowbagger), Сташа Томић
3Д мапирање: Спасилачки робот „Вовбагер“ (Wowbagger), Матијас Рутер (Matthias Rüther)
Машински вид: Спасилачки робот „Вовбагер“ (Wowbagger), Хорст Посегер (Horst Possegger)
Роботичари: Михаел Страднер (Michael Stradner), Клеменс Мулбахер (Clemens Mühlbacher)
Монтажа: Студио Сташа Томић
Дизајн звука: Јан Немечек
Особа са препаратом: Михаел Ники Кноп (Michael Niki Knopp)
© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о откопу: III-5-22/01.02.2023.
Инвентарски број: 171
Фото:
Pic-1: Exhibition view, Shapes of Things Before My Eyes, Studio Neue Galerie Graz © UMJ /N. Lackner 2018
Pic-2: Shapes of Things Before My Eyes, film still © Dejan Marković 2017
Pic-3: Shapes of Things Before My Eyes, film still © Matthias Rüther/Dejan Marković 2017
Pic-4: Exhibition view, Shapes of Things Before My Eyes, Studio Neue Galerie Graz © UMJ /N. Lackner 2018
О АУТОРУ:
Дејан Марковић (1983, Београд, Југославија) је визуелни уметник чија је уметничка пракса истражује динамике експлоатације природних и људских ресурса, поља рада и отпора, потиснуте историје и изградње нормативних оквира, фокусирана на микро-историје и друштвено-политичке контексте. Настале имерзивне инсталације обухватају асамблаж различитих медија као што су филм, фотографија, свакодневни објекти, цртежи, скулптуре и архивски материјали. Након дипломских студија на Факултету примењених уметности у Београду, Марковић је магистрирао на Факултету ликовних уметности, Универзитета уметности у Берлину (UdK). Од 2015. до 2021. године је радио као доцент, предавач и истраживач на Институту за савремену уметност, Техничког универзитета у Грацу. Био је члан више радних група, организовао је изложбе и уметничке догађаје. Излаже активно у земљи и иностранству. Последње самосталне изложбе реализовао је између осталог у Kunsthaus Graz (2021), Neue Galerie Graz (2018) и Салону Музеја савремене уметности у Београду (2017). Живи и ради у Београду и Берлину. На 56. Октобарском салону учествовао је са перформативно-инсталационим радом „Никад нисам престао да волим те”, насталим у сарадњи са навијачком групом, глумицама и глумцима Независне сцене и хором Хоркестар.
www.markovicdejan.com