МИЛИЦА РАКИЋ (1972)
Црвена, да те нема, требало би те измислити, 2021
кратки филм
20’ 09’’
Црвена, да те нема, требало би те измислити, 2021
кратки филм
20’ 09’’
2022. Главна награда 59. Октобарског салона, Београд
2023. Премијерно приказивање: 67/68. Мартовски фестивал – Београдски фестивал документарног и краткометражног филма, Дом омладине Београда
„(…) У експерименталном филму Милице Ракић Црвена да те нема требало би те измислити уводи се лик хероине, боркиње и активисткиње, која у две појаве и три гласа персонификује лик нове жене, развијен у борби, лик од кога већ се у периоду косолидације власти у ФНРЈ одустало. Монтажом играних и документарних сцена, уз нарацију из офа, гради се наратив који народноослободилачку борбу и социјалистичку револуцију револуцију не третира као нешто што је завршено у давној прошлости, већ као процесе који су остали недовршени, који су били прекинути ради успостављања стабилне власти и досезања неког базичног животног стандарда, док су носиоци тих процеса привремено пацификовани. Та привременост је, међутим, постала релативно трајна, а демобилисана боркиња и револуционарка је остала у некој врсти унутрашњег изгнанства, лутајући попут неке утваре или авети по вили у којој је некада имала илегалну партизанску штампарију, и из које је и кренула у борбу. Обузета је дијалогом који се води између два пола њене физички подвојене појаве, којим се на моменте пролама понека парола, и који бива контрастиран са веома сувим и грубим извештајем о недостатцима рада АФЖ-а у 1947. години Обучена је и нашминкана за покрет, али команде за то нема.”
Из текста Амазонка, партизанка, утвара историчара уметности Стевана Вуковића
Учесници и сарадници: Владимир Бјеличић, Олга Димитријевић; Монтажа: Ирена Паровић, Срђан Ћешић; Камера: Владимир Јевтић; Фото: Александрија Ајдуковић: Музика: Људмила Фрајт; Сценарио: Милица Ракић; Шминка: Драган Вурдеља; Фризер: Јованка Лујић; Превод: Александар Милајић; у филму су коришћени делови песама Терезе Кесовије „И онда крадом гледам лице твоје” и „Буди се исток и запад”.
© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о откупу: III-30-186/11.10.2023.
Инвентарски број: 186
Фото: Александрија Ајдуковић
О АУТОРУ:
Милица Ракић (1972, Социјалистичка Федеративна Република Југославија) докторирала на Факултету ликовних уметности у Београду. Представила је своје радове на 30 самосталних изложби и преко 400 групних у земљи и иностранству (Албанија, Америка, Босна и Херцеговина, Бугарска, Грчка, Египат, Иран, Италија, Индонезија, Јапан, Кина, Мађарска, Македонија, Мексико, Немачка, Португал, Румунија, Русија, Словенија, Турска, Француска, Хрватска, Црна Гора, Шпанија). Члан је Савеза комуниста Југославије и Удружења ликовних уметника Србије, са статусом самосталног уметника. У свом раду испитује начин на који језик и култура обликују лични идентитет.