Shoum (study), 2010
видео
7’

Видео-рад усредсређyje ce на „инфантилну” праксу учења без разумевања. Једна средовечна особа из Београда снимљена је у процесу декодирања текста песме која је, дало би се претпоставити, његов омиљени музички хит из младости, из осамдесетих година прошлог века: реч је о песми Shout британског new wave / new romantic поп-бенда Tears for Fears. Искуство слушања енглеског језика, преводи се у искуство говора истог.

Рад Shoum излаган је на 50. Октобарском салону.

Човек који декодира текст песме уопште не говори енглески, тако да оно што чује преноси у сопствени „вокабулар”, заснован на способности да гласовно интерпретира и репродукује оно што чује. Да би докучио и запамтио речи песме, он записује оно што разуме као енглески језик. Грешкама и изобличавањем речи песме, ствара се један забавни „нови језик”, тако да, уместо „shout, shout, let it all out, these are the things I can do without…”, он записује „шаум, шаум, лејди о лав, пизат д пизат ду ју раунд…” и наставља у том стилу све док не запише текст читаве песме. На крају, он отпева своју верзију песме према тексту који је сам записао. Намеравани смисао песме, њен културни контекст и њена специфичност губе се да би уступили место једном „личном језику”…
Бранислав Димитријевић, из каталога 50. Октобарског салона

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметница
Уговор о откупу: III-5-294/12.8.2016.
Инвентарски број: 97
Фото: квадрат из видео рада

Избор библиографије:
50. Октобарски салон, Околност. Културни центар Београда, 2009.

ААА (Моје срце), 2016
кадар, дигитални фајл
променљиве димензијe
edicija: 5+2AP

Рад је излаган на 57. Октобарском салону Чудо какофоније 2018. године.

ААА (Моје срце), снимљен у једном кадру, приказује младу жену која истовремено изводи четири композиције. Док чува оригинални стил, темпо и ритам појединачних дела, остаје у кључу различитих музичких комада. Тишина, музика, звук и речи измењују се и сударају. Лице протагонисткиње и вокални акорди служе као бојно поље за брзи прелаз између различитих нумера. Као да се звукови непрекидно чупају из својих утичница, наглашавајући вишеструке, фрагментиране, а опет истовремене привремености које воде економију њеног гласа и композиције. Као што често бива у пракси Катарине Здјелар, овде говоре прекиди, сада кроз корпоралност гласа извођачице. У њеном певању се ради и о начину савладавања раскорака између нумера и о тачности тако историјски, стилски и лингвистички различитих композиција.

Из каталога 57. Октобарског салона

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметница
Уговор о откупу: III-5-334 /26.11.2021.
Инвентарски број: 166
Фото: квадрат из видео рада, љубазношћу уметнице

Избор библиографије:

57. Октобарски салон, Чудо какофоније. Културни центар Београда, 2018.

О АУТОРКИ:

Катарина Здјелар (1979, Београд, Србија) дипломирала је на Институту Пит Цварт у Ротердаму и на Академији примењених уметности у Београду. Живи и ради у Београду и Ротердаму. Године 2017. Катарина је ушла у ужи избор за холандску Prix de Rome и освојила награду за уметност Dolf Henkes. Интензивно излаже широм Европе. Излагала је, између осталог, у Музеју модерне уметности Штуки, Лођ; Kunstverein Bielefeld; Српском павиљону на 53. Венецијанском бијеналу; Музејима савремене уметности у Барселони (MACBA) и Букурешту (MNAC); Центру за савремену уметност De Appel, Амстердам; 5. Бијеналу у Маракешу; Галерији савремене уметности Тhe Power Plant у Торонту; Центру за савремену уметност Witte de With, Ротердам; HMKV у Дортмунду; Музеју MuHKA у Антверпену и Музеју савремене уметности Total, Сеул.
www.katarinazdjelar.net