Нове куварице
серија везова на платну

Ко комета директор пада, радничка га рука свлада, 2006
текст, цртеж и вез: Ленка Зеленовић
40 x 35 цм

Не бацај ђубре са терасе, види се прљава си зна се, 2007
текст, цртеж и вез: Ленка Зеленовић
47 x 30 цм

Брже сви желе ићи, до краја живота сигурно ћемо стићи, 2012
текст и вез: Бригита Међо
цртеж: Владан Николић
68 x 45 цм

Душа трпи бол постојања, у несигурном свету сигурност сања, 2012
текст и вез: Бригита Међо
цртеж: Владан Николић
68 x 55 цм

Радови који припадају серији Нове куварице излагани су у оквиру изложбе 48. Октобарског салона, Микронаративи. Група Шкарт је за овај рад добила награду 48. Октобарског салона.

„Лета 2000. године охрабрили смо се да охрабримо неколико женских група да, након века и по преписивачких куварица, на платно изнесу своје ставове и сумње. Од тада настају везови који се више на баве само идиличном сликом послушне, богобојажљиве, наивне домаћице, него и спремношћу суочавања с породичним, социјалним и политичким предрасудама.
Мало је велико. Кухињско шапутање дуже се памти од школских диктата. Нове куварице су ту да замене погрешне идеје.“

Шкарт, из каталога 48. Октобарског салона

Иницијатива Нове куварице дала је нов живот традиционалном везу, који је поред зидова у домаћинствима, нашао своје место и у уметничким галеријама, а различитим ауторима који их стварају пружила прилику да постану равноправни актери савремене уметничке сцене. Ленка Зеленовић, једна од најистакнутијих чланица групе Шкарт, извезла је до сада на стотине куварица, с различитим мотивима и порукама, који се односе на критику локалне политичке ситуације, преко еколошких до емоционалних порука.

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон, уметници, аутори
Уговор о поклону: III-5-291/1/25.9.2014.
Инвентарски број: 41, 42, 43, 44
Фото: Љубазношћу уметника, Милан Краљ

Избор библиографије:
48. Октобарски салон, Микронаративи. Културни центар Београда, 2007.
Nove kuvarice umjetničke grupe Škart, Vox Femine, 29.10.2012, https://voxfeminae.net/vijesti/nove-kuvarice-umjetnicke-grupe-skart/ (приступљено 26. априла 2020)
Iva Parađanin, „Feministički i borbeni vezovi žena Srbije”, VICE, 18. maj 2017, https://www.vice.com/rs/article/gvzkey/feministicki-i-borbeni-vezovi-zena-srbije (приступљено 26. априла 2020)

Породица шерпица шуњалица, 2010
Бршљан Скотрљан, 2010
Серија „Мобиљке“
амбијентална мобилна инсталација
променљиве димензије

„Мобиљке“ су део веће инсталације односно изложбе под називом „Клацкалиште – полигон неравнотеже“ коју је група Шкарт приредила за Павиљон Србије у оквиру 12. Бијенала архитектуре у Венецији 2010. године.

Састоје се од две породице: породица-шуњалица и биљка-котрљајка.

„Клацкалиште-полигон неравнотеже“ представља метафору простора, која својом динамиком и контрастом треба да провоцира посматрача да сам проналази одговоре на питања у вези са суштином рада. „Мобиљке“ као и „Клацкалиште“ преиспитују однос урбане средине и природе. „Мобиљке“ као нека врста контраобјекта позивају на игру и дијалог.

Оне промишљају однос урбане средине и природе и инспирисане су „Велеградском песмом“ Васка Попе: „Рече ми ономад моја жена, за коју бих учинио све, е да ми је једно мало дрво да свуд трчи за мном улицом!“ 

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметници
Уговор о откупу: III-5-497/1/22.12.2014, III-5-498/1/22.12.2014.
Инвентарски број: 69, 70
Фото: Љубазношћу уметника

Избор библиографије:
Škart: Poluvreme, 9–26.10.2012, katalog retrospektivne izložbe, Muzej primenjene umetnosti, Beograd, 2012.

Акција Назад“/ плакат акције Назад“, 2008-2018
видео рад / офсет штампа на папиру (плакат)
5’ 22“, плакат 20 х 48 цм
едиција: 6

Акцију Назад је први пут извео хор „Хоркешкарт“, 9. јуна 2006. Циљ акције је да се отпева песма Назад испред институција које су најодговорније за пораст национализма, распад СФРЈ и грађанске ратове 90-их у Југославији. Те институције су (по редоследу у филму): Ректорат Универзитета у Београду, САНУ (Српска академија наука и уметности), СПЦ (патријаршија Српске православне цркве) Врховни суд и Влада Републике Србије. Другу акцију Назад је извео хор „Проба“, на позив „Жена у црном“, а у оквиру акције „Коалиција за секуларну државу“, 10. децембра 2007. на Тргу републике у Београду, у склопу обележавања дана људских права.

© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о откопу: III-5-38/17.02.2023.
Инвентарски број: 180
Фото: квадрати из видеа

О АУТОРИМА:

Шкарт је колектив настао око 1990. године на Архитектонском факултету у Београду. Групу чине архитекте-дизајнери Ђорђе Балмазовић Жоле (1965, Београд, Србија) и Драган Протић Прота (1965, Зрењанин, Србија), уз повремено учешће разних уметника, колега, познаника, занатлија или песника-аматера. Њихова уметност настаје на границама активизма, поезије, музике, архитектуре, ликовне и примењене уметности. Широко поље деловања омогућава члановима групе „друштвену производњу простора”, тј. јединствен утицај на друштво у којем делују, у систему уметности или потпуно ван њега. Деловање групе у урбаном окружењу, као и у забаченим срединама, показује храброст и инвентивност, уз одређену дозу луцидности и активистичког хумора, који су састојци тежњи овог колектива да се на духовит и аналитички начин позабави неким питањима савременог друштва. Прву декаду, (1990–2000) обележили су самиздати и њихово дељење на улицама. У другој декади (2000–2010), група покреће неколико колектива: Хорове Хоркешкарт и Проба, дечије хорове Деца с месеца и АприлЗМАЈун, те омладинско-пензионерски хор ХОР-РУК и антифашистички хор УХО (уједињени хорови). Од 2010. године колектив се више укључује у рад с децом (у Дому за незбринуту децу „Вера Радивојевић” у Белој Цркви) и пензионерима. Излагали су групно и самостално на бројним изложбама у земљи и иностранству, између осталог, представљали су Србију на Венецијанском бијеналу архитектуре 2010. године.
www.skart.rs