ЗОРАН НАСКОВСКИ (1960)
Мандала и крст / Збогом оружје, 2014
инсталација (видео-пројекција, црно-бело, боја; двострука карусел слајд пројекција / 2 x осамдесет слајдова у боји, 2 слајд пројектора, 2 микрофона, звук)
променљиве димензије
Untitled 2/3, 2022
видео инсталација
димензије променљиве, 19’, loop
eдиција: 1/5
Мандала и крст / Збогом оружје, 2014
инсталација (видео-пројекција, црно-бело, боја; двострука карусел слајд пројекција / 2 x осамдесет слајдова у боји, 2 слајд пројектора, 2 микрофона, звук)
променљиве димензије
Инсталација Мандала и крст / Збогом оружје представља ситуацију укрштених видео и извучених карусел слајд пројекција која формира простор за напет однос између призора празних, коришћених па одбачених, футрола за наоружање, као и призора детаља с декоративних тањира насталих у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији, у производњи предузећа „Керамика” из Братунца, БиХ. Стробоскопском методом која је базирана на извору светла које се, у одређеном ритму, пали и гаси, настају испреплетане секвенце поменутих мотива. На тањирима су видљиви мотиви југословенских градова осликаних у форми мандала, насталих у првој половини седамдесетих година у време специфичних политичких превирања, интензивног наоружавања и политичких смена.
ИнсталацијаМандала и крст / Збогом оружједео је уметниковог вишегодишњег истоименог пројекта (Мандала и крст) који је првенствено заснован на истраживачком раду, анализи и архивирању штампаних медија у реалном времену. Веза орнамента и злочина у овој инсталацији постављена је као предлог за промишљање естетско-политичке интеракције карактеристичне за насиље генерисано идеологијама, за промишљање онога што препознајемо као снажно „брендиране” дисторзије, које данас кроз слике хуманизма и насиља постају саставни део једног универзалног процеса „нормализације” који брише своје противречно порекло.
© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о откупу: III-5-158/25.5.2016.
Инвентарски број: 89
Фото: Љубазношћу уметника
Избор библиографије:
Branislav Dimitrijević, Zoran Naskovski: Mandala i krst / Zbogom oružje, tekst uz izložbu, 25.11 – 1.12.2014, Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD), Beograd, 2014, https://www.czkd.org/2014/11/follow-up-mandala-i-krst-zbogom-oruzje-zoran-naskovski/, приступљено 30. марта 2020. године.
Branislav Dimitrijević, „Zoran Naskovski: Mandala i krst / Zbogom oružje”,BETON – kulturno propagandni komplet, br. 207, god. XIII, Beograd, utorak, 21. maj 2019, 4, https://www.elektrobeton.net/strafta/zoran-naskovski-mandala-i-krst-zbogom-oruzje/, приступљено 30. марта 2020. године.
Untitled 2/3, 2022
видео инсталација
димензије променљиве, 19’, loop
eдиција: 1/5
Видео инсталација Untitled 2/3 је заснована на суочавању два догађаја који имају исту идеју, али који дају потпуно другачије вибрације и наводе на размишљање о сличним ситуацијама из било које друге друштвене реалности и из било којег другог времена, посебно укључујући садашње. Снимци који су јукстапозирани, али који се посматрају у истој видној равни су два временски блиска догађаја с краја 60-тих година која у својој намери имају позитивне и еманципаторске идеје контракултуре. Снимак пројектован са video beam-а приказује наступ индијског музичара Рави Шанкара на Monterey pop фестивалу 1967. године који је један од најбоље снимљених јавних догађаја у интеракцији са публиком на отвореном у историји филма, а друга два јукстапозирана снимка су дневни и ноћни снимци наступа рок музичара на озлоглашеном Aлтамонт фестивалу 1969. године, у којем „Анђели пакла“ преузимају улогу успостављања реда на фестивалу, на којем управо захваљујући њиховом понашању и њиховим идејним усмерењима ескалира до тада невиђено насиље.
© Културни центар Београда, Колекција Октобарски салон и уметник
Уговор о откопу: III-5-20/01.02.2023.
Инвентарски број: 169
Фото: квадрати из видеа, поставка изложбе
О АУТОРУ:
Зоран Насковски (1960, Избиште, Србија) је концептуални и медијски уметник. Његов рад и истраживања обухватају праксе авангардне и савремене уметности, критику манипулација слика и информација, политичко и економско насиље, институционалну критику. Ради у области визуелних уметности у широком распону медија који укључују сликарство, видео, инсталацију, перформанс, фотографију, звук, као и интернет пројекте. Радови Насковског излагани су на домаћој уметничкој сцени, као и на међународним изложбама у музејима и институцијама као што су Whitney музеј у Њујорку, Andy Wарhоl музеј у Питсбургу, Berkeley музеј у Берклију, Wexner Center у Охају, Tate музеј у Лондону, Center Georges Pompidou у Паризу, Neuer Berliner Kunstverein (n.b.k.), у Берлину, Fridericianum музеј у Каселу, Kunsthalle Wien у Бечу, Ludwig музеј у Будимпешти итд. Учествовао је 2007. године на централној изложби 52. Бијенала у Венецији Think with the Senses – Feel with the Mind. Art in the present Tense. Добитник је више значајних награда, Меморијала Надежде Петровић у Чачку (1996), годишње изложбе Центра за савремену уметност Београд (1997), 44. Октобарског салона (2003) и 47. Октобарског салона (2006), као и Политикине награде за најбољу изложбу у 2020. години.